Psy szczekają, karawana jedzie dalej

02/04/2021 | autor: Zarząd Gildii Scenarzystów PolskichKomunikat Zarządu Gildii Scenarzystów Polskich w odpowiedzi na brak uwzględnienia nazwisk scenarzystów i scenarzystek w wynikach naboru sesji 1/2021 PO Produkcja Filmowa, Priorytet X: Dewelopment scenariuszowy (decyzje z dnia 22 marca 2021 r, data publikacji: 30 marca 2021 r.) Od jakiegoś czasu w środowisku scenariopisarskim wrze. Powodem jest kompletne ignorowanie naszego istnienia i osiągnięć przez właściwie wszystkich: instytucje branżowe, organizatorów festiwali, portale wszelkiej maści od popularnych po branżowe… Zalewają nas dziesiątki komunikatów o postępowaniach konkursowych, developmentach czy po prostu o powstających filmach i serialach. Mówi się wiele o reżyserach, o producentach. O scenarzystach się milczy.


Mamy dość!
Gildia Scenarzystów Polskich poruszała już kwestię niewidzialności scenarzystów w branżowej przestrzeni, ale ostatni komunikat PISF ogłaszający wyniki developmentu scenariuszowego przelał czarę goryczy. Wśród wymienionych beneficjentów nie ma ani jednego nazwiska scenarzysty. W tabelce nie ma rubryki „scenarzysta”. Jest „reżyser” (często opisany jako „vacat”, jest producent, kwota, tytuł projektu… A projekt najwyraźniej napisał się sam.

Scenarzyści doceniają reżyserów, producentów i wszystkich przykładających rękę do powstania filmów i seriali na podstawie ich scenariuszy. Ale nie ma zgody na pomijanie nazwisk scenarzystów! Nieogłaszanie nazwisk scenarzystów jest wieloletnią, znakomicie ugruntowaną i całkowicie bezpodstawną i niewłaściwą praktyką, która MUSI się zmienić.
W związku z powyższym Gildia Scenarzystów Polskich zwróci się do dyrektora PISF Radosława Śmigulskiego ze stanowczą prośbą zmiany dotychczasowego, krzywdzącego scenarzystów, postępowania.

Jednocześnie Gildia Scenarzystów Polskich zwraca się do wszystkich mediów i uczestników szeroko pojętego rynku filmowego o uwzględnianie nazwisk scenarzystów w informacjach, artykułach, notatkach i komunikatach. Każde dzieło filmowe zaczyna się od scenariusza i pomijanie jego autora/autorów jest niesprawiedliwe.

#ScenarzystaNieJestDuchem
#ScenarzystkaNieJestDuchem

więcej aktualności >>

WSPÓŁPRACUJEMY

Gildia Scenarzystów Polskich, ul. Odolańska 30/1, 02-562 Warszawa, Polska
© Copyright 2020-2021 Związek Zawodowy Scenarzystów Polskich – Gildia Scenarzystów.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Made in: Studiograficzneweb