Protest Gildii Scenarzystów Polskich

14/04/2020 | autor: Zarząd Gildii Scenarzystów PolskichZwiązek Zawodowy - Gildia Scenarzystów Polskich wyraża oburzenie w związku z materiałem wyemitowanym 13. kwietnia w głównym wydaniu Wiadomości TVP, którego bohaterką była nasza koleżanka, wybitna polska scenarzystka, Przewodnicząca Zarządu naszej Gildii, Ilona Łepkowska. 

Ilona Łepkowska napisała w mediach społecznościowych list, w którym wyraziła dezaprobatę dla zachowania Jarosława Kaczyńskiego w dniu 10 kwietnia na warszawskich Powązkach. Wiadomości wbrew intencjom Autorki zrobiły z tej osobistej wypowiedzi fakt polityczny i wykorzystały opis osobistych odczuć do prymitywnej walki politycznej. Dziennikarze publicznego medium nie skontaktowali się z autorką by poznać jej intencje, łamiąc zasady warsztatu i etyki dziennikarskiej. Użyli fragmentów listu do nieobiektywnego, manipulacyjnego ataku na konkurencyjne, prywatne media. Samo w sobie jest to szokujące. Dokonano tego w TVP, której rynkowy sukces od blisko 30 lat współtworzy scenarzystka i producentka Ilona Łepkowska. Seriale jej autorstwa przez trzy dekady przyciągają do TVP wielomilionowa widownię, bijąc niezliczone rekordy oglądalności. TVP ignoruje ten fakt, choćby podpisując zdjęcie Ilony Łepkowskiej – „pisarka”. To manipulacja i dyskredytacja w jednym, bo choć Ilona Łepkowska istotnie jest autorką prozy, to jednak jest przede wszystkim jedną z najwybitniejszych polskich autorek seriali, od początku kariery związaną z TVP.

Zarząd Gildii Scenarzystów Polskich wyraża zdumienie wobec nieetycznych praktyk dziennikarskich i dowolnego wykorzystywania ważnych opinii swojej własnej wybitnej autorki do obrony partykularnych interesów polityka.

Czy pan Prezes, a tym samym Zarząd TVP będą milczeć w tej sprawie?
Zwracamy się również do Rady Etyki Mediów i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o zajęcie stanowiska w sprawie tego rażącego, naruszającego godność twórcy zachowania dziennikarzy i wydawców Wiadomości TVP.


Zarząd Gildii Scenarzystów Polskich,
Grzegorz Łoszewski,
Krzysztof Rak,
Maciej Sobczyk,
Piotr Szymanek

więcej aktualności >>

WSPÓŁPRACUJEMY

Gildia Scenarzystów Polskich, ul. Odolańska 30/1, 02-562 Warszawa, Polska
© Copyright 2020-2021 Związek Zawodowy Scenarzystów Polskich – Gildia Scenarzystów.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Made in: Studiograficzneweb