X Festiwal Hommage à Kieślowski


List poparcia

05/05/2021 | autor: Zarząd Gildii Scenarzystów
Szanowni Państwo,


Jako Związek Zawodowy Scenarzystów Polskich-Gildia Scenarzystów chcielibyśmy zarekomendować oraz wyrazić nasze wsparcie dla jubileuszowej 10. edycji Festiwalu Filmowego Hommage à Kieślowski oraz międzynarodowej konferencji dotyczącej archiwów filmowych organizowanych przez In Situ Fundacja Sztuki Współczesnej. 


W 2021 roku przypada jubileusz 80. rocznicy urodzin Krzysztofa Kieślowskiego, wielkiego polskiego reżysera i scenarzysty, patrona tych wydarzeń. Jako gildia reprezentująca środowisko polskich scenarzystów zdecydowaliśmy się bez wahania objąć je naszym patronatem honorowym, a także zwrócić Państwa uwagę na znaczenie tych cyklicznych imprez dla nie tylko kina, ale także całej polskiej kultury.

Stwarzają one niezwykłą okazję i możliwość do toczenia za każdym razem inspirującej i wciąż żywej dyskusji nad twórczością Krzysztofa Kieślowskiego. Jego duch jest w kinie polskim i światowym niezmiennie obecny stanowiąc dla wielu twórców istotny punkt odniesienia. Wszechstronnie przyglądające się fenomenowi twórczości tego reżysera i rozpisane na wiele miesięcy wydarzenia planowane przez In Situ Fundacja Sztuki Współczesnej stwarzają ku temu okazję, za każdym razem otwierając w tej dyskusji nowe fronty, rzucając na filmy Kieślowskiego nowe światło, przypominając jego dorobek, który nie może ulec zatarciu, a także swoim zaangażowaniem udowadniając, że wokół tej twórczości można również budować przestrzeń rozwoju dla kolejnych pokoleń twórców i badaczy.

Sama konferencja pt. „Illuminating the Archives – Film Archives Alive and Their Audiences” jest częścią większego i wieloletniego przedsięwzięcia. Od 12 lat In Situ Fundacja Sztuki Współczesnej prowadzi odbudowę dawnego Sanatorium doktora Brehmera, pierwszego sanatorium w Europie, unikatowego zabytku architektury, który po odbudowie będzie w całości pełnił funkcję Międzynarodowego Laboratorium Kultury. Szczególnym planem wobec tego miejsca jest ulokowanie w nim spuścizny Krzysztofa Kieślowskiego - m.in. jego scenariuszy i scenopisów, które byłyby dostępne dla badaczy z całego świata oraz dla twórców i scenopisarzy biorących udział w programie rezydencjalnym. W obiekcie znajdować się też będą studia, mieszkania dla twórców i sale warsztatowe otwarte dla środowiska filmowego. To wyjątkowe miejsce powstaje z myślą o scenarzystach, twórcach różnych pokoleń rozwijających teksty przeznaczone dla kina. Ma ono być przestrzenią sprzyjającą tworzeniu, inspirującą, otaczającą pisarzy dobrą energią.

Jako Związek Zawodowy Scenarzystów Polskich-Gildia Scenarzystów widzimy ogromną potrzebę zaistnienia takiego miejsca i ukończenia jego odbudowy, która w tym roku, przez brak finansowania, została po 12 latach zawieszona.

Jesteśmy przekonani, że na naszej mapie dojmująco brakuje takiego ośrodka, a wysiłek, który został włożony w trwające ponad dekadę prace mógłby - przez brak wsparcia finansowego - zostać łatwo zaprzepaszczony.więcej aktualności >>

WSPÓŁPRACUJEMY

Gildia Scenarzystów Polskich, ul. Odolańska 30/1, 02-562 Warszawa, Polska
© Copyright 2020-2021 Związek Zawodowy Scenarzystów Polskich – Gildia Scenarzystów.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Made in: Studiograficzneweb