„Boże Ciało” z Oscarową nominacją!

02/02/2020 | autor: Bartosz StaszczyszynFilm Jana Komasy według scenariusza Mateusza Pacewicza znalazł się w gronie pięciu obrazów nominowanych do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.


O złotą statuetkę „Boże ciało” powalczy z filmami "Ból i blask" Pedro Almodovara, francuskimi "Nędznikami" Ladja Ly, "Krainą miodu" Tamary Kotewskiej i Ljubomira Stefanowa oraz koreańskim "Parasitem" Joon-ho Bong uznawanym za faworyta oscarowego wyścigu.

„Boże ciało” jest pełnometrażowym debiutem scenarzysty Mateusza Pacewicza nagrodzonego w 2019 roku Złotymi Lwami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jego bohaterem jest Daniel (Bartosz Bielenia), który po opuszczeniu poprawczaka wyjeżdża na południe Polski, by rozpocząć pracę w niewielkim tartaku. Wkrótce porzuca jednak swój pierwotny plan i zaczyna udawać księdza na prowincjonalnej parafii. Głęboko religijny, charyzmatyczny chłopak, w krótkim czasie staje się duchowym przywódcą miejscowej społeczności.

Napisany przez Mateusza Pacewicza film w 2019 roku był największym objawieniem Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Zdobył nagrody za scenariusz, reżyserię i drugoplanową rolę Elizy Rycembel, a Bartosz Bielenia został uznany aktorskim objawieniem festiwalu.

Dla Pacewicza było to zwieńczenie trzyletniej przygody z „Bożym ciałem” . Pierwsza wersja scenariusza, inspirowanego prawdziwą historią chłopaka podszywającego się pod księdza, powstała bowiem w 2016 roku i wtedy też otrzymała II Nagrodę w Konkursie Scenariuszowym "Script Pro".

Dzięki współpracy z Krzysztofem Rakiem, scenarzystą „Bogów” i członkiem zarządu Gildii Scenarzystów Polskich, oraz Janem Komasą, Pacewicz przez lata doskonalił swój tekst. Zrealizowany na jego podstawie film przyciągnął do kin ponad 1,3 miliona widzów i przyniósł twórcom nominację do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej.

O tym, czy twórcy „Bożego ciała” sięgną po statuetkę złotego rycerza, przekonamy się już 9 lutego podczas uroczystej gali nagród Amerykańskiej Akademii. Mateusz Pacewicz oraz Krzysztof Rak będą gośćmi oscarowego wieczoru w Dolby Theatre w Los Angeles.

więcej aktualności >>

WSPÓŁPRACUJEMY

Gildia Scenarzystów Polskich, ul. Odolańska 30/1, 02-562 Warszawa, Polska
© Copyright 2020-2021 Związek Zawodowy Scenarzystów Polskich – Gildia Scenarzystów.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Made in: Studiograficzneweb